Etiketler

, , ,

Dijital Reklam Ajansı Nedir?

Dijital Reklam Ajansı Nedir?Dijital çağın çocuklarıyız biz!

Aslında dijital çağda doğmasak da dijital dünyanın karşısındaki savunmasız çocuklarız biz!

Çocukken evden dışarıya çıkıp biraz hava aldıktan sonra eve döndüğümüzde annemizin “Arkadaşın aradı” sözünü duymakla yükümlü gibiydik. Çoğumuz acil durum bağlantılarımızı kaybetmemek için ofisten ya da evden sabit telefonumuzun çekim alanında olmayan bir yerde bulunmamaya gayret ederdik. Sonra salonda bulunan telefonla mutfakta konuşma devri geldi, sonra, sonra…

Dijital dönem içerisinde doğup büyüsek bile, yaşadığımız dijital devrim karşısında hep çocuk kalacağız, ne kadar özen gösterirsek gösterelim böyle bir anaforun içinde fütursuzca ordan oraya sürüklenmemiz çok normal. Anaforla birlikte takılmaya gayret ettik diyelim, bu seferde de anaforun merkezindeki kuvvetle baş etmek zorundayız. Ne yani hep dönüp duracak mıyız?

Böyle dırdırla bir yere varılmayacak gibi ama biz, insanlar ve doğal olarak insanların ürettiği ürünler, hizmetler, firmalar dijitalleşmek zorundayız. Dijitalleşmek zorunlu, ne kadar dışarda kalmaya çalışırsanız çalışın, iş artık elinizden çıktı dostlarım.

İşte Dijital Reklam Ajansı Nedir? sorusuna bu anaforu tanımlamaya, onun sabit bir hızda döndürmeye çalışan, en azından dönüş hızını hesaplayabilen firmalara verilen isimlerden bir tanesi. Zaten reklam ajansı olup da,  ajans ünvanların başına dijital nitelemesi yapmayan firmaların yakında o tanıdık anaforla birlikte kuzey kutbunun sakin köşelerine çekilecekleri kesin. Son dönem nitelemelerle Tam Hizmet Reklam Ajansı, 360 Derece Çözüm Ortaklığı, Tam Entegre Ajanslar, Entegrasyonik Ajans bu tanımlamalar da kullanılmıyor değil lakin dijital çağın normlarını olağan kabul edip ona göre kendilerini isimlendiren firmalar istisna olmak üzere her ajansın firma ünvanı bir şekilde Dijital Reklam Ajansı olmakta.

Kısaca takip edemeyeceğiniz hızla içerik üretilen dijital işlerle ilgili hizmet sunan firmalar Dijital Reklam Ajansı olarak kabul edilebilir.

Dijital Reklam Ajansı Müşterisi Ne Yapar?

Evet, aynen doğru okudunuz 🙂

Bir ajansın ne yaptığını bilmekten önce bir müşterinin dijital reklam ajansı seçerken yapması gerekenleri bilmesi gerekmekte.

  • Dijital çağın neleri zorunlu kıldığını biliyor mu?
  • Markalaşmanın zorunlu olduğunu biliyor mu?
  • Markalaşmanın sosyal medya hesabı açmakla, birkaç cep ilanı, birkaç afişle tamamlanamayacağını biliyor mu?
  • Örneğin Web Tasarım yaptırmak istediğinde bu tasarımın belirli kriterlere uygun olması gerektiğini bu yüzden doğru konumlandırılmış metin bazlı ya da video bazlı içerik sayesinde  arama motorlarında öneminin artacağını biliyor mu?
  • Yine örneğin reklam filmi çektirmenin ya da kurumsal tanıtım filmi hazırlamanın yeterli olmadığını vidyo içerik bazlı paylaşımların da kontrol edilmesi gerektiğini biliyor mu?

Kısacası dijital çağın firmalara, bağımlılık, bağıntılılık ve zoraki bir iç içe geçmişliği dayattığını biliyor mu?

Dijital Reklam Ajansı Ne Yapar?

Dijital işler yapar:)

Yapar evet; ama tüm ayrıntıları göz önüne alarak.

Kurumsal Kimlik Tasarımı yapıldığında kurumsal kimlik kavramı içerisine girmiyor gibi gözüken ayrıntıları da takip eder. Müşterisinden; seo/sem/ mobil uyumlu bir web sitesi yaptırmasını, bu sırada firma isminin global analizlerini, ünvan patentleştirmeyi, logo cisminin (tasarımının) özgün içeriğinin konumlandırılmasını da yapar. Sosyal medya hesaplarının doğal kontrolünü, özgün içerikli paylaşım kontrolünü, metin-imaj ve vidyo bazlı içerik kontrolünü devr alır.

Ajansa bağımlılık oluşturmadan nitelikli eleman eğitimlerini bile yapar. Yeter ki, iletişim olsun, dostluk olsun.

Hacivad Dijital Reklam Ajansı Nedir, Ne Yapar?

Hacivad, hacivad ekibi tarafından hacivadlaştırılmış markalar oluşturur, onları bilgiyle besler, potansiyellerini kullanmalarına yardımcı olur.

Dijital potansiyel her insanda doğal olarak her firmada bulunur.

hacivad.com– Mehmet Emin Yıldırım

Reklamlar